موارد لازم برای سرویس های دوره ای وسیله نقلیه که باید انجام شود

 

 

 

تسمه تایم هر 60000 هزار کیلو متر تعویض شود

 

تعویض شمع خودرو  هر 40000 هزار کیلومتر

 

صافی بنزین هر دو سرویس باید تعویض شود

 

نکات نگهداری خودرو :

سرویس خودور طبق زمان بندی تعریف شده توسط کارخانه: برای اینکه خودرو دارای طول عمر بیشتری باشد بایستی طبق زمانبندی تعریف شده توسط کارخانه تولید کننده مورد بررسی قرار گیرد تا ملزوماتی از خوردو که به دیدگاه مشتری جز ضروریات نیست در این بازه زمانی بررسی شود و خودرو به بهترین نحو نگهداری شود.

بررسی روغن ترمز : روغن ترمز به دلیل خاصیتی که دارد می تواند رطوبت را در سیستم ترمز که کاملا بسته است جذب نماید.زمانی که این رطوبت توسط روغن ترمز جذب می شود دما جوش را کاهش می دهد و این کاهش دمای جوش زنگ زدن و خوردگی سیستم ترمز را سبب می شود.برای جلوگیری از خوردگیو نگهداری خودرو بایستی روغن ترمز هر سه سال در صورت حرکت ندادن خودرو و یا به ازای هر 58000 کیلومتر تعویض گردد.
بررسی روغن گیربکس : برای نگهداری هر چه بهتر خودرو بایستی روغن گیربکس به ازای مسافت 96000 کیلومتر تعویض گردد.
بررسی مایع خنک کننده : مایع خنک کننده در گذر زمان به علت تغییر دما و تعادل PH دچار تخریب می شود و اینکار باعث ضربه خوردن موتور می شود.برای جلوگیری از فشار مایع خنک کننده به موتور خودرو و نگهداری خودرو بایستی هر 64 هزار تا 96 هزار کیلومتر مایع خودرو تعویض گردد.
بررسی فیلتر هوای محوطه خودرو: برای اینکه هوای خارج خودرو سرنشینان و راننده را تحت تاثیر قرار ندهد از فیلتر هوای محوطه خودرو برای فیلتر کردن گرده ها و گرد و خاک و بوهای بد و آلاینده های استفاده می شود.برای نگهداری خودرو می توان این فیلتر هوا را تعویض نمود.
تنظیم سوپاپ خودرو: برای نگهداری خودرو بایستی سوپاپ های مکانیکی خودرو در بازه های زمانی بررسی شود و در صورت نیاز پاکیزه گردند و در صورت نیاز تعمیر و تنظیم شوند.در صورت عدم بازدید سوپاپ خودرو قدرت و بازده خودرو کاهش می یابد و می تواند آسیب شدید موتور و سوختگی سوپاپ ها را در بر داشته باشد.
تنظیم باد لاستیک : برای نگهداری خودرو بایستی همواره باد لاستیک دارای باد مناسب،آج مناسب،بالانس و اندازه استاندارد باشند.در صورتی که هر کدام از این موارد در لاستیک ها رعایت نشده باشد، با افزایش مصرف سوخت، عدم تعادل خودرو در سرعت های بالا، لرزش بیش از حد خودرو در جاده، خشکی خودرو در دست اندازها و سایر موارد مواجه می شویم که می تواند به دیگر قطعات خودرو و خصوصا سیستم تعلیق خودرو صدمه وارد کند.
رنگ خودرو : برای نگهدای خودرو و حفظ رنگ آن به صورت فابریک بایستی خودرو در محیط های دربسته و با روکش های پارچه ای نگهداری شود.به طور کلی،آفتاب مستقیم،باران و گرد و غبار سبب فرسوده شدن رنگ و آفتاب سوختگی رنگ خودرو خواهد شد. به این علت که باران های اسیدی در طول زمان می تواند به رنگ خودرو صدمه وارد کند.
رنگ و بوی دود خارج شده از اگزوز: برای نگهداری خودرو بایستی به رنگ خودرو توجه کرد در صورتی که خودرو آب روغن قاطی کرده باید و دچارخرابی واشر سرسیلندر باشد از اگزوز خودرو دود سفید به همراه بخار خارج خواهد شد،در صورتی که خودرو دچار روغن سوزی باشد از اگزوز خودرو دود آب رنگ خارج خواهد شد،در صورتی که آب یا روغن وارد محفظه احتراق شده باشد از اگزوز خودرو دود خاکستری رنگ خارج خواهد شد،در صورتی که سنسور اکسیژن با مشکل مواجه شده باشد و یا با ترکیب نادرست سوخت و هوا رو به رو باشد از اگزوز دود سیاه رنگ خارج خواهد شد.
نشت مایعات از خودرو : برای نگهداری خودرو باید به نشت مایعاتی نظیر بنزین و روغن و آب توجه کرد.نشت روغن در رینگ و سیستم تعلیق، نشانگر عدم کارکرد درست سیستم ترمز، نشت روغن در محفظه و پمپ روغن هیدرولیک ، نشت سوخت و بنزین در اطراف باک و نشت آب از زیر رادیاتور می تواند از جمله موارد نگران کننده در خودرو باشد که باید سریعا خودرو را به تعمیرگاه مجاز منتقل نمود. البته گاها نشت مایعات از منبع اگزوز خودرو را نیز شاهد خواهیم بود که نشان از تجمیع بخار آب در محفظه اگزوز داشته و پس از مدتی که اگزوز گرم شود، متوقف خواهد شد و چندان جای نگرانی نخواهد داشت.
بررسی برف پاک کن : برای نگهداری خودرو بایستی برف پاک کن را بررسی کرد تا در زمستان خودرو با مشکل مواجه نباشد .
بررسی باتری ها : برای نگهداری باتری خودرو بایستی آن را در دفعات مختلف بررسی کرد که دچار زنگ زدگی نشود.
بررسی تسمه ها : برای نگهداری خودرو بایستی تسمه ها را هر 25 هزار کیلومتر و یا ترجیحا هر 50 هزار کیلومتر تعویض کرد.
بررسی تسمه تایم : برای نگهداری خودرو بایستی تسمه تایم بررسی گردد به این علت که این تسمه موجب انتقال نیروی میل لنگ به سوپاپ می شود.این تسمه در کارکرد موتور نقش بسیار مهمی دارد. به گونه ای که در صورت خرابی آن موتور آسیب جدی می بیند . خرابی سر سیلندر پیستون ها ، کج شدن سوپاپ ها و بسیای دیگر از مشکلات از مواردی هستند که در صورت از تایم خارج شدن موتور به وجود می آیند.
بررسی شمع ها : برای نگهداری خودرو سرویس و نگهداری شمع ها که وظیفه مشتعل کردن مخلوط سوخت و هوا را در موتور به عهده دارند ، بسیار مهم است.شمعی سالم است که نوک آن سفید باشد و اثری از دوده،چربی و رنگ زدگی در آن مشاهده نشود.یک شمع در صورتی معیوب است که دارای علائم جرقه نامنظم ، استارت نامناسب ، شتاب کم ، احتراق ناقص،لرزش در دور آرام موتور و دود آبی رنگ اگزوز باشد. شمع ها را باید با نظر و توصیه سازنده تعویض کرد .
تنظیم موتور : گاز دادن بیش از حد یا کمتر از حد معمول موجب می شود که عمر موتور کم شود.
بررسی لنت خودرو : برای نگهداری خودرو بایستی ترمز خودرو و چراغ آمپر را مد نظر قرار دارد چرا که عملکرد نامطلوب لنت ترمز باعث عملکرد نامطلوب ترمزها یا روشن شدن چراغ اخطار آمپر می شود که نشان دهنده زمان تعویض کفشک ترمز و یا لنت ترمز است.